IK Sävehof – Örebro SK HK, 30-12 (13-8)
Idag är det toppen mot botten. 33 poäng mot 1 poäng. Sävehof mot Örebro. Även om matchen verkar klar på pappret så kan allt hända i sportens underbara värld. Senast lagen möttes vann Sävehof med övertygande 41-18.
Det är ett stressat Örebro som anfaller, avsluten tas ifrån svåra vinklar och Johanna Bundsen i Sävehofs mål kan enkelt rädda skotten. Och åt andra hållet fungerar det inte heller för Örebro. Sävehof kommer enkelt förbi försvaret, men Örebro har Frida Granberg som står för flera kvalificerade räddningar. Men det räcker inte för att hålla laget i synk med Sävehofs målskytte. Så efter 15 minuters spel står det 8-3.
Men Örebro visar hjärta och spelar upp sig. Sävehofs frammarsch sinkas i och med detta och Örebro håller jämna kliv. Under tiden hinner även Örebro med att rädda en straff. Det svartklädda hemmalaget har svårt att komma till avslut. Bollen går mest runt i laget för att sedan passas bort eller avlutas utanför mål.
Även om det är ganska lugnt inne i Partillebohallen så råder det full storm utanför. Så matchen avbryts i några minuter då det läcker in vatten i hallen och det blir en halkrisk för spelarna. Ställningen efter första halvlek är 13-8.
Andra halvlek startar med att båda målvakterna gör några magiska räddningar. De går ned i split, tar bollen med ansiktet och stoppar det mesta. Två som utmärker sig lite extra idag är en nästan helt felfri Frida Tegstedt som gör näst flest mål framåt och är skoningslös i försvaret där det är stopp. I Örebro är det en mycket bra insatts av Frida Granberg men tyvärr för hennes del räckte inte det idag.
Det finns även en debutant bland spelarna och Susanna Andreasson kommer in för Sävehof och spelar riktigt hårt i försvaret. Trots den lite längre pausen orkar inte Örebro med när Sävehof höjer tempot. Idag är det klasskillnad på lagen och hemmalaget vinner med 30-12.
Tränaren Magnus ”Bagarn” Johansson är nöjd med spelarnas insatts och att de tar hem de två poängen.
- Det var härligt med två poäng idag och alla ska vara jättenöjda. (Johanna) Bundsen var jättebra idag och det är kul att vi vinner med så mycket mål som vi gör.
Målskyttar:
IK Sävehof: Edijana Dafé 7, Frida Tegstedt 5, Ida Odén (3) 4, Louise Sand 2, Karin Isakson 2, Moa Fredriksson 2, Jenny Alm 2, Jamina Roberts 3, Martina Adamsson-Jensen 2, Jenny Wikensten 1.
Örebro SK HK: Elin Pettersson 4, Carolina Järlstam 4, Madelene Hildén 1, Therese Jämthed 1, Anna Axelsson 1, Ivana Petkovska 1.
Matchens spelare:
Örebro: Carolina Järlstam
IK Sävehof: Johanna Bundsen
Publik: 620
Text: Jakob Hasslöw
Bild: Bildbyrån


















