Dag två är till ända, trötta efter flera pass och Lisebergsbesök kom årets deltagare i säng lite senare än igår. Många var det som var glada för roliga och ganska tuffa handbollspass, en del var extra glada för många stjärnvinster under Lisebergsbesöket (se bilder)
Dagens tränare var Magnus Johansson, Jenny Wikensten, Johan Jakobsson och Isabelle Gulldén, passen var inriktade på individuell skotteknik, individuell försvarsteknik och en hel del uppspel. MAQ träningen följdes upp även idag. På eftermiddagen testades även alternativ idrott, fotboll fanns på programmet, värmen gjorde att det blev spel under endast 40 min.
Det är underbart att se hur intresserade deltagarna är under passen och hur de tar till sig tips och råd från alla landslagsspelares erfarenheter och rutin. Samtidig extra beröm för hur instruktörerna ger ut instruktioner, klart, tydligt och med härlig inlevelse.
Välbehövlig sömn och vi återkommer med material om dag 3.
Sävehof Handball Camp 2010.
Jerry Hallbäck
| 12-05-08 - SM-finalerna 12 maj ... Läs mer » |
| 12-05-02 - Beställ din egna Hood ... Läs mer » |
| 12-04-03 - Platser kvar ... Läs mer » |
| 12-04-02 - Camp Extreme vecka 26 ... Läs mer » |
| 12-03-30 - Fler internationella deltagare ... Läs mer » |
| 12-02-28 - Vecka 25 fulltecknad ... Läs mer » |
| 12-01-25 - Mot nya rekord ... Läs mer » |
| 12-01-04 - Grattis! ... Läs mer » |
| 12-01-02 - Lundaspelen ... Läs mer » |
| 11-12-22 - God Jul! ... Läs mer » |